Pioneers in the industry, we offer upvc roof tile sheet, color roof tiles and upvc roofing sheets from India.
₹ 50 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 2.5 mm |
| Length | 8 Feet |
| Sheet Length | 6.5 ft to 22ft |
| Material | UPVC |
| Profile | Tile (Spanish) |
| Sheet Width | 3.5 ft |
| Surface Profile | Tile Profile |
| Application | Residential, Cold Storage, Factory Roofing, Dairy Farm, Warehouse, Farmhouse, Parking Shed, Industrial Shed |
| Color | Orange, White, Brown, Marron, Grey |
| Width | 2.5 ft |
| Country of Origin | Made in India |
| 10 x 3.5 | 2.5 |
Minimum order quantity: 500 sq ft
UPVC roofing sheet (made of Unplasticized polyvinyl chloride); is lightweight, flexible, durable and beautiful. They can be installed on any roof in any location such as: commercial buildings, houses, villas, livestock and fish farming, etc.
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Material | UPVC |
| Thickness | 2.5 mm |
| Profile / Design | Spanish |
| Surface Finish | Glossy |
| Color | Multicolor |
| Pattern | Spanish |
| Tile Type | SPANISH |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Tile Length | 5.75 FT TO 22 FT |
| Tile Width | 3.5 FT |
| Brand | PRS |
| Thickness Of Sheet | 2.5mm |
| Application Area | Industrial, Residential, Commercial, Resort, Farmhouse |
Minimum order quantity: 500 Piece
UPVC roofing sheet (made of Unplasticized polyvinyl chloride); is lightweight, flexible, durable and beautiful. They can be installed on any roof in any location such as: commercial buildings, houses, villas, livestock and fish farming, etc.
₹ 50 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 2.5 mm |
| Sheet Length | 6.5 FT TO 22 FT |
| Sheet Width | 3.5 ft |
| Surface Profile | Tile Profile |
| Color | WHITE-ORANGE-GREY-BROWN-RED |
| Application | Parking Shed, Dairy Farm, Industrial Shed, Residential, Farmhouse, Cold Storage, Factory Roofing, Warehouse |
Minimum order quantity: 500 sq ft
₹ 50 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 2.5 mm |
| Sheet Length | 6.5 FT TO 22 FT |
| Sheet Width | 3.5 ft |
| Surface Profile | Tile Profile |
| Color | Red-Orange-Grey-Brown-White |
| Application | Factory Roofing, Residential, Parking Shed, Cold Storage, Dairy Farm, Industrial Shed, Warehouse, Farmhouse |
Minimum order quantity: 500 sq ft
₹ 50 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 2.5 mm |
| Sheet Length | 6.5 FT TO 22 FT |
| Sheet Width | 3.5 ft |
| Surface Profile | Tile Profile |
| Color | Red-Orange-Grey-Brown-Red |
| Application | Warehouse, Residential, Industrial Shed, Factory Roofing, Parking Shed, Farmhouse, Cold Storage, Dairy Farm |
Minimum order quantity: 500 sq ft
₹ 50 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 2.5 mm |
| Sheet Length | 6.5 FT TO 22 FT |
| Sheet Width | 3.5 ft |
| Surface Profile | Tile Profile |
| Color | RED-ORENGE-GREY-WHITE-BROWN |
| Application | Factory Roofing, Warehouse, Residential, Farmhouse, Parking Shed, Dairy Farm, Cold Storage, Industrial Shed |
Sarbudheen Sulaiman (Proprietor)
Prince Steels & Rolling Shutter
Sf.No.1915-2b, Madurai Bye Pass Road
Karur - 639002, Tamil Nadu, India