Leading Retail Trader of clay roof tile, pentarch roof tiles, red roofing tile and porotherm red hollow bricks from Karur.
₹ 56 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | Terracotta |
| Tile Profile | Spanish |
| Tile Type | Interlocking |
| Size (L x W) | 12x8 inch |
| Tile Length | 410 mm |
| Pattern | Profile |
| Tile Width | 10 INCH |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Tile Thickness | 10 mm |
| Water Absorption | 6% - 10% |
| Brand | L BANA |
| Color | Red |
| Weight Of Tile | 13 Kg |
| Material | Clay |
Minimum order quantity: 500 Piece
We are leading Suppliers in Roof Tiles which is fired at 1100 c temperature. We are based out in Karur, Tamil Nadu. Wire cut bricks have countless creative use. Even the primary use is to build exposed walls. Wire cut Bricks are best in the color pallet. It goes well with traditional, tropical, or modern architectural styles.
₹ 47 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | Natural Clay |
| Tile Profile | Spanish |
| Tile Type | RIDGE |
| Size (L x W) | 9x6 inch |
| Tile Length | 500 mm |
| Size | 24 in x 8 in x 4 in |
| Usage/Application | Side Walls |
| Shape | Rectangular |
| Tile Width | 200 mm |
| Design | Solid |
| Tile Thickness | 10 mm |
| Water Absorption | 6% - 10% |
| Color | Brown |
| Resistance Durability | Heat Resistant |
| Weight | 4 kg |
| Thickness | 65mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | Natural Clay |
| Tile Profile | Spanish |
| Tile Type | THAR |
| Size (L x W) | 16x10 inch |
| Tile Length | 500 mm |
| Pattern | Pentarch |
| Tile Width | 10 INCH |
| Surface Treatment | Natural |
| Tile Thickness | 10 mm |
| Water Absorption | 6% - 10% |
| Brand | Thar |
| Weight Of Tile | 3Kg |
| Material | Clay |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | Terracotta |
| Tile Profile | Spanish |
| Tile Type | Interlocking |
| Size (L x W) | 15x9 inch |
| Tile Length | 500 mm |
| Pattern | Profile |
| Tile Width | 230 mm |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Tile Thickness | 13 mm |
| Water Absorption | 6% - 10% |
| Brand | prince |
| Color | Red |
| Material | Clay |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 56 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | ROOF TILES |
| Tile Profile | Spanish |
| Tile Type | Interlocking |
| Size (L x W) | 12x10 inch |
| Tile Length | 500 mm |
| Tile Width | 10 INCH |
| Material | Clay |
| Tile Thickness | 8 mm |
| Water Absorption | 6% - 10% |
| Thickness | 20 mm |
| Pattern | Profile |
| Brand | L BANA |
| Color | Red |
₹ 135 / Piece Get Latest Price
| Brick Type | Load-Bearing |
| Thickness | 200 mm (8 in) |
| Brick Thickness | 200 mm (8 in) |
| Color | teracotta |
| Dimensions (L x H) | 300x200 mm |
| Compressive Strength | >3.5 N/mm² |
| Size | 16 x 8 x 8 Inch |
| Design | hollow block |
| Usage | commerical |
| Meterial | clay |
Minimum order quantity: 10 Piece
Sarbudheen Sulaiman (Proprietor)
Prince Steels & Rolling Shutter
Sf.No.1915-2b, Madurai Bye Pass Road
Karur - 639002, Tamil Nadu, India