Providing you the best range of upvc roofing sheets, spanish roofing sheet, upvc tile roof sheets, upvc multilayer roofing sheet, trapezodial upvc tile roofing sheet 2.5 and tile roof sheet with effective & timely delivery.
₹ 50 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 2.5 mm |
| Sheet Length | 6 TO 22 |
| Profile | Tile (Spanish) |
| Sheet Width | 3.5 ft |
| Surface Profile | Tile Profile |
| Color | Red |
| Application | Dairy Farm, Industrial Shed, Factory Roofing, Cold Storage, Warehouse, Residential, Farmhouse, Parking Shed |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Technique | Cold Rolled |
Minimum order quantity: 500 sq ft
₹ 350 / sq ft Get Latest Price
| Sheet Material | UPVC |
| Thickness | 2.5 mm |
| Material | UPVC |
| Sheet Thickness | 2.5 MM |
| Profile Type | Tile Profile |
| Surface Treatment | Coated |
| Sheet Length | 5.75 FT TO 22 FT |
| Technique | Hot Rolled |
| Usage Area | Commercial, Cold Storage, Parking Shed, Industrial, Agricultural, Farmhouse, Warehouse, Residential |
| Surface Finish | UPVC |
| Feature | Rust Proof |
| Usage/Application | Roofing Sheet |
Minimum order quantity: 500 sq ft
₹ 50 / sq ft Get Latest Price
| Material | Polycarbon |
| Sheet Material | UPVC |
| Thickness | 2.5 mm |
| Sheet Thickness | 2.5 MM |
| Sheet Width | 5.75 TO 22 FT |
| Profile Type | Tile Profile |
| Sheet Length | 5.75 FT TO 22 FT |
| Surface Treatment | Coated |
| Surface Profile | UPVC |
| Technique | Hot Rolled |
| Usage Area | Cold Storage, Agricultural, Warehouse, Farmhouse, Industrial, Commercial, Residential, Parking Shed |
| Application | Industrial Shed |
| Color | Green |
| Surface Finish | ASA COATED |
| Usage/Application | Roofing Sheet |
Minimum order quantity: 500 sq ft
UPVC roofing sheet (made of Unplasticized polyvinyl chloride); is lightweight, flexible, durable and beautiful. They can be installed on any roof in any location such as: commercial buildings, houses, villas, livestock and fish farming, etc.
₹ 52 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 2.5 mm |
| Material | Polycarbon |
| Sheet Length | 6 ft |
| Sheet Width | 3.5 ft |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Surface Profile | Tile Profile |
| Application | Residential, Farmhouse |
| Color | Terracotta |
| Surface Finish | Glossy |
| Features | Heat Insulated |
| Light Transmission | Opaque |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 sq ft
UPVC roofing sheet (made of Unplasticized polyvinyl chloride); is lightweight, flexible, durable and beautiful. They can be installed on any roof in any location such as: commercial buildings, houses, villas, livestock and fish farming, etc.
Color : Orange, Grey, White, Brown, Maroon
Length : 6-22 ft
₹ 52 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 2.5 mm |
| Material | UPVC |
| Sheet Length | 6 TO 22 FT |
| Profile | Tile (Spanish) |
| Sheet Width | 3.5 ft |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Surface Profile | Tile Profile |
| Length | 8 ft |
| Width | 3.5 ft |
| Application | Warehouse, Residential, Dairy Farm, Factory Roofing, Cold Storage, Farmhouse, Industrial Shed, Parking Shed |
| Color | Orange |
| Thickness Of Sheet | 2.5mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 sq ft
₹ 55 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 2.5 mm |
| Material | UPVC |
| Sheet Length | 6 TO 22 |
| Profile | Trapezoidal |
| Sheet Width | 3.5 ft |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Surface Profile | Tile Profile |
| Application | Cold Storage, Dairy Farm, Farmhouse, Residential, Parking Shed, Industrial Shed, Warehouse, Factory Roofing |
| Color | Green, Signale Grey |
| Thickness Of Sheet | 2.5mm |
| Feature | Head Resident, Noise cancellation |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 sq ft
₹ 50 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 2.5 MM |
| Sheet Length | 6.5 FT TO 22 FT |
| Material | Stainless Steel |
| Tile Profile | SPAN Tile |
| Color | RED,ORANGE,GREY,WHITE,BROWN,GREEN |
| Coating Type | TILE MODULE |
| Length | 10 ft |
| Width | 3.5 ft |
| Application | Hotel Roof, Temple Roof, Resort Roof, Gazebo, Residential Roof, Farmhouse Roof |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | commerical |
Minimum order quantity: 500 sq ft
₹ 50 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 2.5 mm |
| Sheet Length | 6.5 ft to 22 ft |
| Profile | Tile (Spanish) |
| Sheet Width | 3.5 ft |
| Surface Profile | Tile Profile |
| Color | Red |
| Application | Dairy Farm, Industrial Shed, Warehouse, Cold Storage, Farmhouse, Factory Roofing, Residential, Parking Shed |
| Surface Treatment | Coated |
| Technique | Cold Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 sq ft
₹ 50 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 2.5 mm |
| Sheet Length | 6.5 ft TO 22 ft |
| Sheet Width | 3.5 ft |
| Surface Profile | Tile Profile |
| Color | White-Red-Orenge-Grey-Brown |
| Application | Residential, Farmhouse, Dairy Farm, Factory Roofing, Parking Shed, Cold Storage, Warehouse, Industrial Shed |
| Light Transmission | Opaque |
| UV Protection | No UV Coat |
Minimum order quantity: 500 sq ft
₹ 50 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 2.5 mm |
| Sheet Length | 6.5 FT TO 22 FT |
| Sheet Width | 3.5 ft |
| Surface Profile | Tile Profile |
| Color | RED-WHITE-ORANGE-GREY-BROWN |
| Application | Farmhouse, Dairy Farm, Cold Storage, Warehouse, Parking Shed, Residential, Factory Roofing, Industrial Shed |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 500 sq ft
UPVC roofing sheet (made of Unplasticized Polyvinyl Chloride) is lightweight, flexible, durable and beautiful. These upvc roofing sheets can be installed on any roof in various locations such as commercial buildings, houses, villas, livestock units and fish farming structures.
Our Upvc Roofing Sheets are available in different specifications to suit project requirements. This upvc roofing sheet range includes standard upvc sheet and upvc sheets options designed for roofing applications across multiple sectors.
₹ 50 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 2.5 mm |
| Sheet Length | 6.5 FT TO 22 FT |
| Sheet Width | 3.5 ft |
| Surface Profile | Tile Profile |
| Color | RED-GREY-WHITE-BROWN-ORANGE |
| Application | Residential, Cold Storage, Dairy Farm, Factory Roofing, Warehouse, Farmhouse, Parking Shed, Industrial Shed |
Minimum order quantity: 500 sq ft
₹ 50 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 2.5 mm |
| Sheet Length | 6.5 FT TO 22 FT |
| Sheet Width | 3.5 ft |
| Surface Profile | Tile Profile |
| Color | RED-WHITE-ORANGE-GREY-BROWN-WHITE |
| Application | Residential, Cold Storage, Dairy Farm, Farmhouse, Parking Shed, Warehouse, Factory Roofing, Industrial Shed |
Minimum order quantity: 500 sq ft
₹ 50 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 2.5 mm |
| Sheet Length | 6.5 ft TO 22 ft |
| Sheet Width | 3.5 ft |
| Surface Profile | Tile Profile |
| Color | Red-White-Orange-Grey-Brown |
| Application | Residential, Parking Shed, Cold Storage, Industrial Shed, Factory Roofing, Dairy Farm, Warehouse, Farmhouse |
Minimum order quantity: 500 sq ft
₹ 50 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 2.5 mm |
| Sheet Length | 6.5 FT TO 22 FT |
| Sheet Width | 3.5 ft |
| Surface Profile | Tile Profile |
| Color | WHITE-RED-ORENGE-GREY-BROWM |
| Application | Farmhouse, Parking Shed, Cold Storage, Industrial Shed, Warehouse, Residential, Factory Roofing, Dairy Farm |
Minimum order quantity: 500 sq ft
₹ 50 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 2.5 mm |
| Sheet Length | 6.5 FT TO 22 FT |
| Sheet Width | 3.5 ft |
| Surface Profile | Tile Profile |
| Color | Red-Orenge-Grey-Brown-White |
| Application | Residential, Farmhouse, Factory Roofing, Warehouse, Parking Shed, Cold Storage, Dairy Farm, Industrial Shed |
Minimum order quantity: 500 sq ft
₹ 50 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 2.5 mm |
| Sheet Length | 5.75 FT TO 22 FT |
| Sheet Width | 3.5 ft |
| Surface Profile | SPANISH |
| Color | RED-ORANGE-WHITE-BROWN-GREY |
| Application | Residential, Farmhouse, Parking Shed, Cold Storage, Industrial Shed, Warehouse, Dairy Farm, Factory Roofing |
Minimum order quantity: 500 sq ft
₹ 50 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 2.5 mm |
| Sheet Length | 6.5 FT TO 22 FT |
| Sheet Width | 3.5 ft |
| Surface Profile | Tile Profile |
| Color | RED-ORENGE-WHITE-BROWN-GREY |
| Application | Warehouse, Industrial Shed, Factory Roofing, Residential, Farmhouse, Parking Shed, Cold Storage, Dairy Farm |
Minimum order quantity: 500 sq ft
Sarbudheen Sulaiman (Proprietor)
Prince Steels & Rolling Shutter
Sf.No.1915-2b, Madurai Bye Pass Road
Karur - 639002, Tamil Nadu, India