Our range of products include ceramic roof tiles and pioneer roofing tiles.
₹ 90 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | Ceramic |
| Thickness | 170X125 mm |
| Tile Type | Roman |
| Dimensions (L x W) | 300x400 mm |
| Tile Length | 350 mm |
| Pattern | Profile |
| Tile Width | 10 INCH |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Tile Thickness | 10 mm |
| Water Absorption | 3% - 6% |
| Color | Red |
| Features | Rust Proof |
| Material | Ceramic |
Minimum order quantity: 100 Piece
Clay and cement and ceramic
We are leading Suppliers in Clay Tiles which is fired at 1100 c temperature. We are based out in Karur, Tamil Nadu. Wire cut bricks have countless creative use. Even the primary use is to build exposed walls. Wire cut Bricks are best in the color pallet. It goes well with traditional, tropical, or modern architectural styles.
₹ 70 / Piece Get Latest Price
| Tile Type | CEMENT |
| Surface Finish | CEMENT |
| Material | Clay |
| Dimension | 371 X 261 mm |
| Pattern | Profile |
| Tile Length | 16 INCH |
| Surface Treatment | Natural |
| Tile Width | 10 INCH |
| Tile Thickness | 10 mm |
| Brand | NJ |
| Color | Terracota |
Minimum order quantity: 500 Piece
Sarbudheen Sulaiman (Proprietor)
Prince Steels & Rolling Shutter
Sf.No.1915-2b, Madurai Bye Pass Road
Karur - 639002, Tamil Nadu, India