Providing you the best range of clay cubi jali, terracotta jolly ., clay pearl jali and clay face brick with effective & timely delivery.
₹ 90 / Piece Get Latest Price
| Material | Terracotta (Clay) |
| Size | 8 in x 8 in |
| Usage/Application | Side Walls |
| Thickness | 2.5 inch (63 mm) |
| Design | Solid |
| Finish | Both Side Finished |
| Color | Terracotta |
| Resistance Durability | Water Resistant, Heat Resistant |
| Weight | 2.5kg |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 90 / Piece Get Latest Price
| Material | Terracotta (Clay) |
| Size | 8 in x 8 in |
| Usage/Application | Side Walls |
| Thickness | 3 inch (76 mm) |
| Design | Solid |
| Finish | Both Side Finished |
| Color | Terracotta |
| Resistance Durability | Water Resistant, Heat Resistant, Fire Resistant |
| Weight | 2Kg |
| Country of Origin | Made in India |
We are leading Suppliers in Clay Tiles which is fired at 1100 c temperature. We are based out in Karur, Tamil Nadu. Wire cut bricks have countless creative use. Even the primary use is to build exposed walls. Wire cut Bricks are best in the color pallet. It goes well with traditional, tropical, or modern architectural styles.
₹ 90 / Piece Get Latest Price
| Material | Terracotta (Clay) |
| Size | 8 in x 8 in |
| Usage/Application | Side Walls |
| Thickness | 2.5 inch (63 mm) |
| Design | Solid |
| Finish | Both Side Finished |
| Color | Terracotta |
| Resistance Durability | Water Resistant, Fire Resistant, Heat Resistant |
| Weight | 2kg |
₹ 45 / sq ft Get Latest Price
| Brick Size | 9 x 4 x 3 Inch |
| Form | Hollow / Perforated |
| Manufacturing Method | Wire Cut |
| Compressive Strength | 7 - 10 N/mm² |
| Country of Origin | Made in India |
| color | brown |
| pattern | design and plain |
| size | 9 x 3 x 2 |
| usage | commercial |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
Sarbudheen Sulaiman (Proprietor)
Prince Steels & Rolling Shutter
Sf.No.1915-2b, Madurai Bye Pass Road
Karur - 639002, Tamil Nadu, India