We are a leading Retail Trader of stone coated metal roofing sheet, stone coated metal roof tile, stone coated aluminium roofing sheet and multicolor foofing tile from Karur, India.
₹ 125 / sq ft Get Latest Price
| Base Material | Galvanized Steel |
| Tile Profile | Roman |
| Sheet Thickness | 0.45 mm |
| Length | 4' x 1.25' |
| Overall Length | .45 |
| Material | Zingaleum and stone |
| Effective Length | 4.4-1.38 SIZE |
| Surface Finish | Stone Coated |
| Color | Green |
| Usage/Application | Residential & Commercial |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Brand | Imported |
Minimum order quantity: 500 sq ft
We are Leading Manufature as per the government quality under this quality each and eveything is specially made and designed according to the government needs .
Thickness : 0.45mm, 0.60mm
₹ 125 / sq ft Get Latest Price
| Sheet Material | GI Steel |
| Thickness Of Tile | 20 mm |
| Sheet Thickness | 0.45 mm |
| Shingle Type | STONE |
| Profile Type | Corrugated |
| Thickness | .45MM |
| Pattern | Profile |
| Sheet Length | 18 ft |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Length | 4.4 |
| Usage Area | Agricultural, Warehouse, Commercial, Farmhouse, Residential, Cold Storage, Parking Shed, Industrial |
| Surface Finish | Galvanized |
| Width | 1.3 |
| Brand | NJ |
| Material | Steel |
| Usage/Application | Residential |
Minimum order quantity: 500 sq ft
Being a foremost organization in this industry, we are actively engaged in offering the finest quality range of Stone Coated Metal Roofing Tile.
Features:
₹ 125 / sq ft Get Latest Price
| Base Material | Galvanized Steel |
| Thickness | 0.45mm |
| Tile Profile | Roman |
| Sheet Thickness | 0.30 mm |
| Tile Type | Roman |
| Surface Finish | Matt |
| Profile Design | Corrugated |
| Overall Length | 4.4 FEET |
| Material | zin-aluminium |
| Profile Type | Tile Profile |
| Tile Length | 1.38 |
| Effective Length | 4.4 FT |
| Sheet Length | 4.4 FT TO 1.38 FT |
| Tile Width | 4.4 FT |
| Tile Thickness | .45 MM |
| Top Coat Thickness | .45 MM |
| Coating Type | GALVENIYAM |
| Coating Mass | stone coated |
| Brand | NJ |
| Application | Warehouse, Roofing, Wall Cladding, Farming, Industrial, Shed |
| colour | gray, red, green, blue |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
₹ 125 / sq ft Get Latest Price
| Color | Red |
| Profile / Design | TILE MODEL |
| Surface Finish | STONE COTED |
| Material | Clay |
| Tile Type | Roman |
| Tile Length | .45 MM |
| Tile Width | 1.38 FT |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Pattern | Flat tile |
| Brand | prince |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
Sarbudheen Sulaiman (Proprietor)
Prince Steels & Rolling Shutter
Sf.No.1915-2b, Madurai Bye Pass Road
Karur - 639002, Tamil Nadu, India