Retail Trader of a wide range of products which include terracotta square clay jali, terracotta clay ceiling tile, clay terracotta ceiling tiles and ceiling clay tiles.
₹ 32 / Piece Get Latest Price
| Size | 8 in x 4 in |
| Material | Terracotta |
| Thickness | 2.5 inch (63 mm) |
| Design | CILING TYPE |
| Finish | Both Side Finished |
| Form | Tile |
| Color | Terracotta |
| Weight | 2 kg |
| Usage/Application | Ceiling |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Rectangular |
| Surface Finishing | Terracotta |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 31 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Roofing Tile |
| Size (L x W) | 11.25 X8.5 |
| Size | 9 in x 4 in x 3 in |
| Usage/Application | Side Walls |
| Shape | Rectangular |
| Profile / Pattern | Interlocking |
| Design | Solid |
| Finish | Smooth |
| Thickness | 65mm |
| Resistance Durability | Heat Resistant |
| Weight | 4 kg |
| Color | Brown |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 31 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Ceiling Tile |
| Size (L x W) | 12x8 Inch |
| Size | 24 in x 8 in x 4 in |
| Usage/Application | Side Walls |
| Shape | Rectangular |
| Profile / Pattern | Interlocking |
| Design | Solid |
| Finish | Smooth |
| Thickness | 65mm |
| No. of Tiles Per Box | 6 |
| Resistance Durability | Heat Resistant |
| Weight | 4 kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Features | Natural Clay With Cooling Effect |
| Material | Terracotta |
| Color | Brown |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 31 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Roofing Tile |
| Size (L x W) | 11.5" X 8.5" |
| Color | Terracotta |
| Surface Finish | Matte |
| Profile / Pattern | MATT |
| Finish | Matt |
| Pattern | Plain |
| Thickness | 10 mm |
| Size | 4x4 Feet |
| Material | Clay |
| No. of Tiles Per Box | 6 |
| Brand | Thomson |
| Packaging Type | Labels & Stickers |
| Weight Tile | 2.5kg |
| Specific Usage Area | Living Room |
| Usage/Application | Home |
| Installation/Service Provided | Yes |
Minimum order quantity: 100 Piece
Sarbudheen Sulaiman (Proprietor)
Prince Steels & Rolling Shutter
Sf.No.1915-2b, Madurai Bye Pass Road
Karur - 639002, Tamil Nadu, India