We are a leading Retail Trader of flower breeze block, windy(m) breeze block, swastick breeze block, breeze block jali, camp breeze block and crosstick breeze block from Karur, India.
₹ 95 / Piece Get Latest Price
| Material | Cement |
| Size | 5 in x 3 in x 2 in |
| Size (L x W x H) | 8 X 8 |
| Panel Dimensions | 200x200 mm (8x8 in) |
| Grade | 1 GRADE |
| Thickness | 2.5MM |
| Usage/Application | Partition Walls |
| Shape | Cubical |
| Design | Solid |
| Compressive Strength | 4 INCH |
| Finish | Front Face Finished |
| Color | Grey |
| Resistance Durability | Heat Resistant |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 155 / Piece Get Latest Price
| Size (L x W x H) | 400x200x100mm |
| Material | Concrete |
| Thickness | 60 mm |
| Panel Dimensions | 290x290 mm (11.5x11.5) |
| Grade | M7.5 |
| Size (L x W) | 1' X 8.5" |
| Usage/Application | Partition Walls |
| Shape | Cubical |
| Design | Solid |
| Compressive Strength | 7.5 N/mm2 |
| Finish | Front Face Finished |
| Color | Grey |
| Resistance Durability | Water Resistant, Heat Resistant |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 90 / Piece Get Latest Price
| Material | Concrete |
| Size | 5 in x 3 in x 2 in |
| Block Material | cement type |
| Panel Dimensions | 200x200 mm (8x8 in) |
| Density | 1.5 kg |
| Usage/Application | Partition Walls |
| Thickness | 4 mm |
| Shape | Cubical |
| Design | Solid |
| Compressive Strength | 4 INCH |
| Finish | Front Face Finished |
| Usage Application | Industrial, Internal Wall, Partition, High Rise, External Wall |
| Grade | Grade A |
| Color | Grey |
| Resistance Durability | Fire Resistant, Water Resistant, Heat Resistant |
₹ 95 / Piece Get Latest Price
| Material | Concrete |
| Panel Dimensions | 200x200 mm (8x8 in) |
| Size | 200x200 mm (8x8 in) |
| Thickness | 50 mm |
| Usage/Application | Side Walls |
| Design | Solid |
| Finish | Front Face Finished |
| Color | Grey |
| Feature | Durable, Weather Proof, Rust Proof |
| Weight | 3 kg |
| Coverage Area | 2.25/ sqft |
Being a foremost organization in this industry, we are actively engaged in offering the finest quality range of breeze block jali.
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Block Material | Concrete |
| Material | WPC Board |
| Block Type | Cover Block |
| Size | 6 mm |
| Usage/Application | Partition Walls |
| Shape | Cubical |
| Compressive Strength | 2 MPa |
| Design | Solid |
| Application | Home |
| Density | 400–600 kg/m³ |
| Usage Application | External Wall |
| Color | Grey |
| Resistance Durability | Water Resistant, Fire Resistant, Heat Resistant |
₹ 95 / Piece Get Latest Price
| Material | Concrete |
| Size | 9 in x 4 in x 3 in |
| Size (L x W x H) | 400x200x200mm |
| Size (L x W) | 8 X 8 INCH |
| Grade | M15 |
| Usage/Application | Partition Walls |
| Shape | Cubical |
| Design | Solid |
| Application | Elevation, Boundary Wall, Railing, Ventilator, Partition Wall |
| Thickness | 7 mm |
| Color | Grey |
| Resistance Durability | Water Resistant, Heat Resistant |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| Size (L x W x H) | 400x200x200mm |
| Grade | M10 |
| Panel Dimensions | 200x200 mm (8x8 in) |
| Size | 200x200 mm (8x8 in) |
| Thickness | 50 mm |
| Usage/Application | Partition Walls |
| Material | Concrete |
| Shape | Cubical |
| Compressive Strength | 10 N/mm2 |
| Design | Solid |
| Finish | Front Face Finished |
| Color | Grey |
| Resistance Durability | Heat Resistant, Water Resistant, Fire Resistant |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| Size (L x W x H) | 8 X 8 INCH |
| Size | 9 in x 4 in x 3 in |
| Grade | SQIER |
| Usage/Application | Partition Walls |
| Material | Concrete |
| Shape | Cubical |
| Compressive Strength | 4 INCH |
| Design | Solid |
| Color | Grey |
| Resistance Durability | Fire Resistant, Water Resistant, Heat Resistant |
| Thickness | 3 mm |
₹ 90 / Piece Get Latest Price
| Size (L x W x H) | 8 X 8 INCH |
| Size | 9 in x 4 in x 3 in |
| Grade | ROUND |
| Usage/Application | Partition Walls |
| Material | Concrete |
| Shape | Cubical |
| Compressive Strength | 4 INCH |
| Design | Solid |
| Color | Grey |
| Resistance Durability | Heat Resistant, Water Resistant, Fire Resistant |
| Thickness | 5 mm |
Sarbudheen Sulaiman (Proprietor)
Prince Steels & Rolling Shutter
Sf.No.1915-2b, Madurai Bye Pass Road
Karur - 639002, Tamil Nadu, India