Providing you the best range of porotherm red bricks, porotherm clay brick and porotherm smart bricks with effective & timely delivery.
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Brick Type | Non-Load Bearing |
| Thickness | 200 mm (8 in) |
| Color | teracotta |
| Dimensions (L x H) | 400x200 mm |
| Compressive Strength | >7 N/mm² |
| Size | 16 x 8 x 8 Inch |
| Material | clay |
| Usage | commercial |
| payment mode | online and offline |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 130 / Piece Get Latest Price
| Brick Type | LOAD & NON - LOAD BEARING |
| Brick Size | 9 x 4 x 3 Inch |
| Form | Solid |
| Color | Red |
| Manufacturing Method | Wire Cut |
| Compressive Strength | 7 - 10 N/mm² |
| Size | 16 x 8 x 8 Inch |
| meterial | clay |
| payment mode | offline and online |
| Usage | commercial |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 130 / Piece Get Latest Price
| Brick Size | 190×90×40 mm |
| Brick Type | Clay Bricks |
| Compressive Strength | 5 MPa |
| Color | Red |
| Usage/Application | Load Bearing Wall |
| Water Absorption | ≤20% |
| Size | 16 x 8 x 8 Inch |
| Meterial | clay |
| payment mode | offline and online |
Minimum order quantity: 1000 Piece
Sarbudheen Sulaiman (Proprietor)
Prince Steels & Rolling Shutter
Sf.No.1915-2b, Madurai Bye Pass Road
Karur - 639002, Tamil Nadu, India