Retail Trader of a wide range of products which include puf panel roofing sheet, 2.5mm upvc roofing sheet, stone coated roofing sheet and stone coated roofing sheets.
₹ 130 / sq ft Get Latest Price
| Panel Thickness | 40 mm |
| Thickness | 30 mm |
| Thickness(in mm) | 30 mm |
| Sheet Thickness | .45 MM |
| Facing Material | METAL SHEET |
| Usage/Application | Cold Insulation |
| Density | 40 kg/m3 |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Panel Profile | Tile Profile |
| Panel Length | CUSTAIMIZE |
| Thickness (in mm) | 10 mm |
| Color | White |
| Brand | prince |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
₹ 50 / sq ft Get Latest Price
| Sheet Material | upvc |
| Material | UPVC |
| Thickness | 2.5 mm |
| Sheet Thickness | 2.5 MM |
| Profile Type | Tile Profile |
| Surface Treatment | ASA |
| Sheet Length | 5.75 FT TO 22 FT |
| Usage Area | Farmhouse, Warehouse, Cold Storage, Residential, Commercial, Agricultural, Parking Shed, Industrial |
| Surface Finish | ASA UPVC |
| Color | Orange, White, Grey, Brown, Maroon |
| Country of Origin | Made in India |
| Layer | 4 Layer |
Minimum order quantity: 500 sq ft
₹ 750 / sq ft Get Latest Price
| Base Material | Galvanized Steel |
| Thickness | 2 mm |
| Tile Profile | STONE |
| Sheet Thickness | 0.40 mm |
| Material | UPVC |
| Overall Length | 4.4 TO 1.38 SIZE |
| Profile Type | STONE COTED |
| Effective Length | .45 |
| Surface Finish | Stone Coated |
| Coating Type | STONE COTED |
| Length | 8 ft |
| Width | 3.5 ft |
| Brand | GI COTED |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
₹ 125 / sq ft Get Latest Price
| Base Material | Galvalume Steel |
| Sheet Thickness | 0.47 mm |
| Coating Type | Stone Coted |
| Length | 8 Feet |
| Profile Type | STONE COATED |
| Material | Cement |
| Sheet Length | 4.4 FT TO 1.38 FT |
| Color | White |
| Usage/Application | Commercial |
| Surface Treatment | Coated |
| Application | Industrial Shed, Warehouse, School Building, Residential, Farmhouse, Cold Storage, Factory Roofing |
| Thickness | 0.50 mm |
| Top Coat Thickness | .45 MM |
Minimum order quantity: 500 sq ft
Sarbudheen Sulaiman (Proprietor)
Prince Steels & Rolling Shutter
Sf.No.1915-2b, Madurai Bye Pass Road
Karur - 639002, Tamil Nadu, India