We are a leading Retail Trader of exposed wire cut bricks, exposed clay bricks and clay solid blocks from Karur, India.
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Size | 8 x 12 inches |
| Thickness | 10 mm |
| Material | Clay |
| Shape | Rectangular |
| Color | Red |
| Eco Friendly | Yes |
| service location | Karur |
| Surface Finish | Matte |
| Finish | Smooth |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Brick Size | 9 x 4.5 x 3 Inch |
| Form | Hollow / Perforated |
| Color | Red |
| Size | 9 in x 3 in x 2 in |
| Manufacturing Method | Wire Cut |
| Compressive Strength | 10 - 15 N/mm² |
| Usage/Application | Partition Walls |
| Shape | Rectangular |
| Resistance Durability | Heat Resistant |
| Eco Friendly | Yes |
Wirecut bricks have countless creative use. Even the primary use is to build exposed walls. Wirecut Bricks are best in the color pallet. It goes well with traditional, tropical, or modern architectural styles. Featured wall with break joint, herringbone pattern, rattrap design, or even parametric design style, wire cut bricks is ready to adapt to the mood.
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Color | Brown |
| Shape | Rectangular |
| Size | 9 x 4 x 2.5 |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Partition Walls |
| Resistance Durability | Heat Resistant |
| Eco Friendly | Yes |
| Thickness(mm) | 30 mm |
Minimum order quantity: 10000 Piece
Xposed bricks
We are leading Suppliers in Wire Cut Bricks which is fired at 1100 c temperature. We are based out in Karur, Tamil Nadu. Wire cut bricks have countless creative use. Even the primary use is to build exposed walls. Wire cut Bricks are best in the color pallet. It goes well with traditional, tropical, or modern architectural styles.
Sarbudheen Sulaiman (Proprietor)
Prince Steels & Rolling Shutter
Sf.No.1915-2b, Madurai Bye Pass Road
Karur - 639002, Tamil Nadu, India