Retail Trader of a wide range of products which include colour coated roofing sheet, multicolor coated roofing sheet, prince colour coated roofing sheet and stone coated ..
₹ 125 / sq ft Get Latest Price
| Base Material | Galvalume Steel |
| Sheet Thickness | 0.45 mm |
| Coating Type | stone coted |
| Length | 8 Feet |
| Profile Type | STONE COTED |
| Material | Cement |
| Sheet Length | 4.4 FT TO 1.38 SIZE |
| Top Coat Thickness | .45 MM |
| Color | White |
| Usage/Application | Commercial |
| Surface Treatment | Coated |
| Brand | NJ |
| Thickness | 0.50 mm |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
₹ 125 / sq ft Get Latest Price
| Base Material | Galvalume Steel |
| Thickness | 0.50 mm |
| Sheet Thickness | 0.47 mm |
| Coating Type | Stone coted |
| Length | 8 Feet |
| Profile Type | STONE COATED |
| Material | Cement |
| Sheet Length | 4.4 FT TO 1.38 FT |
| Top Coat Thickness | 15 microns |
| Color | White |
| Usage/Application | Commercial |
| Surface Treatment | Coated |
Minimum order quantity: 500 sq ft
₹ 125 / sq ft Get Latest Price
| Base Material | Galvalume Steel |
| Sheet Thickness | 0.47 mm |
| Coating Type | STONE COATED |
| Length | 6 Feet |
| Profile Type | STONE COATED |
| Material | Cement |
| Sheet Length | 4.4 FT TO 1.38 FT |
| Color | Grey |
| Usage/Application | Commercial |
| Surface Treatment | Coated |
| Application | Industrial Shed, Farmhouse, Cold Storage, Commercial Complex, Residential |
| Thickness | 0.50 mm |
| Top Coat Thickness | .45MM |
Minimum order quantity: 500 sq ft
₹ 750 / sq ft Get Latest Price
| Base Material | Galvanized Steel |
| Resin Type | Stone Coated |
| Sheet Thickness | 0.30 mm |
| Grade/Type | stone coating |
| Thickness | 0.42 mm |
| Profile Type | Tile Profile |
| Application Area | Food & Pharma, Cleanroom, Electronics, Warehouse, Residential, Industrial, Car Park, Commercial, Chemical Plant, Healthcare |
| Sheet Length | 4.4 FT |
| Finish | Matt |
| Top Coat Thickness | 18 microns |
| Special Features | soundproof, Waterproof |
| Coating Type | STONE COTED |
| Number of Components | Two-Component |
Minimum order quantity: 500 sq ft
Sarbudheen Sulaiman (Proprietor)
Prince Steels & Rolling Shutter
Sf.No.1915-2b, Madurai Bye Pass Road
Karur - 639002, Tamil Nadu, India