Retail Trader of a wide range of products which include ceiling clay tiles, five hole jali, false ceiling tiles, clay roofing tile, stone colour coated roofing sheet and tiles for roof.
₹ 31 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Roofing Tile |
| Size (L x W) | 9x9 Inch |
| Color | Natural Terracotta |
| Pattern | Flat tile |
| Surface Finish | Matte |
| Profile / Pattern | Interlocking |
| Surface Treatment | Natural |
| Finish | Smooth |
| Thickness | 10 mm |
| No. of Tiles Per Box | 6 |
| Material | Clay |
Minimum order quantity: 10 Piece
The Clay Ceiling tiles are tiles used under roofing tiles of a fabricated roof to have additional thermal insulation, waterproofing, and aesthetic appeal. Multiple designs are available to match with interior design. Terracotta ceiling tiles are also known as bottom tiles for roofing. The advantage of using ceiling and roof tiles is the feasibility of fixing both on the same pulings.
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Material | Terracotta (Clay) |
| Base Material | CLAY |
| Sheet Thickness | 4 mm |
| Size | 8 in x 8 in |
| Hole Size | 5 HOLSE |
| Usage/Application | Partition Walls |
| Thickness | 5mm |
| Design | Solid |
| Finish | RAFF FINISH |
| Color | Terracotta |
| Resistance Durability | Fire Resistant, Water Resistant, Heat Resistant |
| Weight | 2Kg |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 31 / Piece Get Latest Price
| Product Type | CILING TILES |
| Size (L x W) | 10.5 X 8 INCH |
| Color | Terracotta |
| Surface Finish | Polised |
| Profile / Pattern | Interlocking |
| Finish | Smooth |
| Pattern | Plain |
| Thickness | 10 mm |
| Size | 2x4 Feet |
| Material | Clay |
| No. of Tiles Per Box | 6 |
| Brand | Thomson |
| Packaging Type | Lable & Stickers |
| Weight Tile | 2kg |
| Box Weight | 12kg |
| Specific Usage Area | Living Room |
| Usage/Application | Commercial Spaces |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 18 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | WTHERING TILES |
| Tile Profile | Flat |
| Tile Type | TOP FLOER & FLORE |
| Size (L x W) | 8x5 inch |
| Dimension | 463 X 297 mm |
| Tile Width | 9 INCH |
| Material | Clay |
| Tile Thickness | 8 mm |
| Water Absorption | 6% - 10% |
| Pattern | Flat tile |
| Brand | prince |
| Thickness | 15 mm |
| Tile Length | 10 MM |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 125 / sq ft Get Latest Price
| Base Material | STONE COTED SHED |
| Thickness | 5 mm |
| Sheet Thickness | 0.30 mm |
| Coating Type | STONE COTED |
| Material | UPVC |
| Profile Type | Corrugated |
| Sheet Length | 4.4-1.38 SIZE |
| Top Coat Thickness | 18 microns |
| Length | 8 ft |
| Width | 3.5 ft |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
₹ 52 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | Terracotta |
| Tile Type | Roman |
| Tile Length | 16 INCH |
| Pattern | pentarch |
| Surface Treatment | Natural |
| Tile Width | 10 INCH |
| Water Absorption | 6% - 10% |
| Brand | thar |
| Tile Thickness | 10 mm |
| Surface Finish | Natural |
| Color | Brown |
| Material | Clay |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 125 / sq ft Get Latest Price
| Shingle Type | 3 Tab |
| Warranty | 10 Year |
| Material | Thar |
| Brand | Technonicol |
| Pattern | Flat tile |
| Length | 1200 mm |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Width | 350 mm |
| Thickness | 3 mm |
| Model Name/Number | Imported From Russia |
| Technique | Hot Rolled |
| Usage/Application | Commercial |
Sarbudheen Sulaiman (Proprietor)
Prince Steels & Rolling Shutter
Sf.No.1915-2b, Madurai Bye Pass Road
Karur - 639002, Tamil Nadu, India