We are a leading Retail Trader of ceramic roof tile from Karur, India.
₹ 90 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | Ceramic |
| Size | 170 x 125 mm |
| Material | Ceramic |
| Profile | Spanish |
| Tile Type | Roman |
| Tile Length | 300 mm |
| Tile Width | 10 INCH |
| Tile Thickness | 10 mm |
| Water Absorption | 3% - 6% |
| Pattern | Profile |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Color | Terracotta |
| Country of Origin | Made in India |
Clay and cement and ceramic
We are leading Suppliers in Clay Tiles which is fired at 1100 c temperature. We are based out in Karur, Tamil Nadu. Wire cut bricks have countless creative use. Even the primary use is to build exposed walls. Wire cut Bricks are best in the color pallet. It goes well with traditional, tropical, or modern architectural styles.
Sarbudheen Sulaiman (Proprietor)
Prince Steels & Rolling Shutter
Sf.No.1915-2b, Madurai Bye Pass Road
Karur - 639002, Tamil Nadu, India